piatok 26. októbra 2007

EPS (European Project Semester) in Valencia, Spain


Pre koho je určený tento článok?

Rozhodol som sa napísať tento článok z toho dôvodu, aby som vysvetlil, čím sa momentálne zaoberám na svojom študijnom programe Erasmus vo Valencii a čo vlastne táto magická skratka EPS znamená. Chcel by som, aby tieto informácie boli prospešné jednak pre človeka, ktorý sa rozhoduje uskutočniť svoj študijný program Erasmus v nejakej zahraničnej krajine (a nemusí to byť len Španielsko) a rozhoduje sa o účasti na EPS (pretože na slovenskom internete nie je o EPS ani zmienka) a taktiež chcem, aby tieto informácie boli zrozumiteľné pre všetkých ľudí, ktorý by sa radi dozvedeli viac o tom, čo tu (vo Valencii) vlastne robím, ako rozširujem svoje vlastné schopnosti a osobnosť a čo je vlastne produkt mojej práce za tento zimný semester 2007/2008.


Ako som sa dozvedel ja o EPS?
Musím sapriznať, že pred svojím odchodom na Erasmus som v živote nepočul o takomto projekte ako je EPS alebo ak chcete spôsobe študovania jedného semestra (možno je to aj preto, pretože moja domáca univerzita nič také neposkytuje) a o EPS som sa dozvedel až po niekoľkých dňoch (hádam to bol až týždeň) po príchode na hosťujúcu univerzitu. Čo je však najviac zaujímave, tak verte alebo neverte bolo to celkom náhodu, keď som sa vo dverách miestneho International officu stretol s veľmi sympatickým študentom z Mexika (s ktorým teraz spolupracujem na rovnakom projekte a sme dobrý kamaráti) a nejakým spôsobom v tej situácií "slovo dalo slovo" a po čase sme našli vtedy spoločnú a často omieľanú tému všetkých vystrašených Erasmus študentov o tom, ako je všetko v Španielsku pomalé, neorganizované, chaotické a že je všetko riešené s tým typickým povestným španielskym maňana - teda na všetko bude čas zajtra ...ale o tom zase raz niekedy inokedy...! No a potom, práve tam - vo dverách International officu som sa dozvedel o EPS, keď sa mi mexičan len tak medzi rečou zmienil o tom, že pracuje na niečom takom ako EPS a stručne v niekoľkých vetách mi opísal, čo to vlastne je a že ak chcem, tak nech sa prídem pozrieť na úvodnú hodinu, na ktorej sa dozviem viacej informácií. Takže ak by som to zhrnul, ako by povedala jedna osoba, ktorú si veľmi vážim: "Ak neotvoríš hubu, nič sa nedozvieš..." :-)


Oplatí sa EPS?
Vráťme sa však k téme. Prvá otázka, ktorá by napadla človeka asi bude: "oplatí sa vôbec ísť študovať niekde do zahraničia na rok, poprípade na semester a skúsiť sa zaoberať na svojom študijnom programe projektom ako je EPS?" Moja odpoveď znie: ÁNO, ÁNO, ÁNO! Áno, teda určite to záleží od mnohých okolností, ale zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť, že som veľmi rád, že som som vydal do sveta a skúsil Erasmus vo Valencii v Španielsku (prečo, to by boli dôvody na celkom samostatný článok) a samozrejme som rád, že môžem participovať na takom projekte ako je EPS. Prečo? Vysvetlím postupne:


EPS = European Project Semester

EPS je skratka, za ktorou stojí European Project Semester a znamená to asi to, že študenti z celého sveta, ktorý sa zídu na svojom študijnom pobyte na rovnakom mieste a v tom istom meste :-) a súhlasia s tým, že budú participovať na tomto programe, si môžu následne vybrať z niekoľkých vypísaných projektov, ktoré sú zrejme odlišné na každej univerzite, a spolu v malých skupinkách 3 až 8 ľudí sa podieľať na vybranom už rozbehnutom alebo rozbiehajúcom sa projekte univerzity alebo dokonca viesť svoj vlastný projekt. UPV (Universidad Politecnica de Valencia) nám ponúkla 8 rôznych projektov z ktorých sme si mohli vybrať na základe toho, aký je obor nášho štúdia, aké máme schopnosti, ktorý projekt sa nám páči/nepáči alebo by sme chceli či nechceli na ňom participovať a to všetko na základe vlastného presvedčenia. Teda voľba je maximálne slobodná, potom však záleží už len na vás, či to čo musíte urobiť dokážete urobiť alebo nie. Samozrejme, že v úvodných fázach projektu je naplánovaná analýza a študovanie o všetkom a všetkého potrebného, čoho je potreba na dosiahnutie cieľov projektu. Aby sme mali možnosť výberu naozaj objektívnu, tak v úvodných hodinách EPS sa nám postupne predstavili všetky projekty formou prezentácie od jednotlivých profesorov, ktorý boli garantmi projektu. Len pre poriadok tu uvediem tu všetkých 8 projektov, z ktorých sme mali na výber (bude to v angličtine vzhľadom na to, že nepovažujem za nijak prospešné to prekladať do slovenčiny - kto chce participovať na EPS, musí vedieť angličtinu):

    Projects:
  1. Design of a vehicle for PEM fuel cells
  2. Design of a 3D Warehouse Simulator/Mock-up Integrated in a Warehouse Management Application (WMS)
  3. Robot for human assistance
  4. Innovation in leisure and amusement products and services
  5. Polymeric membranes as substrates for culture and differentiation of pluripotential stem cells
  6. Inexpensive 3D scanner
  7. Educational environment fot unmanned airbone behicles (UAVs)
  8. Design for adaptation and accesibility of products and environments

Vidíte teda, že projekty sú v skutku rôzne zamerané a každý jeden projekt si vyžaduje zainteresovanosť ľudí z viacerých rozličných inžinierskych oborov, pričom vyváženosť je u jednotlivých projektoch taktiež rozličná. Vždy som si myslel, že toto prerozdelenie asi 25 ľudí ktorý sú v súčasnosti v EPS skupine bude obrovský problém, ale nejak sa to prirodzene rozdelilo bez nejakých špekulácií a každý si našiel tú najlepšiu, najvhodnejšiu pozíciu. Ono to človek pri svojom výbere nejak cíti, kde patrí a čo môže robiť a čo nie.


Design of a 3D Warehouse Simulator/Mock-up Integrated in a Warehouse Management Application (WMS)
Ja som si vybral projekt číslo 2. Ide tam v krátkosti asi o to, že máme vyvinúť aplikáciu, ktorá bude schopná komunikovať s automatickým robotom (ktorý bude ovládaný PLC zariadením) a ten robot bude na základe našich príkazov z aplikácie schopný prenášať, manipulovať a umiestnovať jednotlivé objekty, ktoré sú v sklade (teda rôzne palety a podobne), na rozličné miesta podľa potreby. Tých cieľov projektu je trošku viacej ale pre obsah tohoto článku to považujem za nepodstatné, kto by však chcel, je možné si prezrieť našu prezentáciu projektu [.ppt]. V budúcnosti by mali byť aj www stránky (je to jeden z našich cieľov projektu). Je to viac-menej o programovaní v C# a vyvíjaní tejto aplikácie pre už existujúcu 3D Warehouse aplikáciu (ktorú voláme WMS - Warehouse management system), ktorá by bola schopná integrovať s komplexným 3D modelom reálneho skladu a postupne rozhodovať o umiestnení objektov vnútri tohoto skladu. Vzájomná komunikácia 3D prostredia a aplikácie je riešená na baze .NET framewroku.


Podrobnosti o štruktúre EPS, resp. koncept:
Celý projekt EPS je možno brať aj ako jeden samostatný predmet za 30 ECTS kreditov (5 ECTS za jednotlivé kurzy a 25 ECTS za samotný projekt), ktorý je financovaný zo zdrojov hostiteľskej univerzity (a predpokladám, že aj firiem, ktoré budú mať záujem o výstupy/výsledky z projektu aplikovateľné v praxi) a je teda sprístupnený pre študentov bezplatne. V rámci tohto projektu sa hodnotí samozrejme práca na projekte a potom niekoľko ďalších hodín (kurzy), ktoré sú nevyhnutné súčasti predmetu. Všetky kurzy sú prednášané v angličtine a zahŕňajú aktivity ako napríklad: komunikačné schopnosti, základy projektového riadenia, anglický jazyk, španielsky jazyk, manažment projektu a jeho plánovanie, optimalizácia a podobne. Čo je však najkrajšie, tak pod tieto povinné hodiny spadajú aj kultúrne a sociálne aktivity, medzi ktoré patrí napríklad návšteva pivovaru vo Valencii, medzinárodný obed s jedlami z rôznych krajín alebo návšteva jednotlivých múzeí vo Valencii! Sú to aktivity, kde sa všetci študenti, ktorý sa podieľajú na EPS lepšie spoznajú a potom je samozrejme aj celá pracovná atmosféra uvoľnenejšia. Musím konštatovať, že teraz po 7 týždňoch strávených v EPS sme jedna veľká rodina :-) a poznáme sa naozaj skvele, organizujem rôzne akcie, podujatia, bavíme sa spolu a koniec koncov aj tvrdo pracujeme na svojich projektoch. Celý EPS predmet má spolu vypísaných 518 hodín práce za semester (aj s jednotlivými kurzmi), čo v prepočte na jeden deň vychádza asi na 8 hodín denne (ak urobím prepočet len na každý pracovný deň, ktorý máme v pláne). Musím však priznať, že realita je trošku odlišná. Zatiaľ je to praktizované asi takým spôsobom, že denný pracovný plán je voľný a závisí na každom študentovi, kedy chce pracovať a ako dlho a dôležité sú len jednotlivé termíny projektu aby sa splnilo to, čo bolo naplánované. Zatiaľ to takto fungovalo, pretože napríklad na mojom projekte má každý viac menej odlišnú úlohu, ale predpokladám, že ďalej v priebehu "integračného obdobia" nášho projektu budeme musieť pracovať všetci spoločne, aby sme zjednotili produkty našej práce. Je to vždy iné.


Prečo sa rozhodnúť pre EPS alebo čo všetko mi to môže priniesť:
Ak stojíte pred rozhodnutím, či začať participovať na niečom tak veľkom a dôležitom ako je EPS, tak si musíte stanoviť svoje ciele, zohľadniť si všetky pre a proti a premyslieť si, čo všetko vám EPS môže dať a čo zase zobrať.

Preto stručne zhrniem, čo očakávam od EPS a konkrétne od môjho projektu (poradie však nie je podľa priority):
  1. Možnosť stretnúť študentov z celého sveta (v našej skupine to boli okrem erasmus študentov z rôznych kútov celej Európy aj študenti z Mexika a Tchaj-wanu, a potom zopár študentov z Turecka, ktorí to vak neskôr vzdali). Ako som sa už zmienil atmosféra je uvoľnená a myslím, že je to niekedy lepšie ako na obyčajnej hodine, ktorú máte raz (maximálne dva-krát) týždenne. Ste spolu prakticky skoro každý deň, keďže spolu pracujete, chodíte na akcie, večere, výlety a podobne.
  2. Angličtina! Je to výborný priestor ako si ešte viac zdokonaliť angličtinu a to predovšetkým angličtinu vo svojom obore, pretože komunikácia v EPS prebieha výlučne anglicky. Na konkrétnych projektoch potom aj Španielsky (napríklad so svojím garantom, leadrom alebo ak chcete bossom projektu), ale to závisí od situácie. Ja osobne preferujem angličtinu, keďže situácia a rozloženie ľudí je naozaj medzinárodné a toto je univerzálny jazyk. V každom prípade vždy závisí na dohode konkrétnych ľudí, ale v každom prípade na svoj maličký rodný jazyk môžete kľudne zabudnúť... :-)
  3. Jednotlivé kurzy, ktoré sú okolo EPS sú opäť výlučne v angličtine; očakávam od nich, že mi prinesú nejaké poznatky o projektovom riadení a samozrejme skoro všetky hodiny sú prednášané anglickými lektormi, ktorí boli špeciálne na túto udalosť pozvaný do Valencie na UPV, aby nám mohli prednášať.
  4. Konečne dosť teoretického učenia a overenie si svojich poznatkov v praxi.
  5. Samotná motivácia mať stanovený nejaký cieľ, nejakú časovú hranicu a nejaký všeobecný a približný plán ako sa k vytúženej hranici dostať a skúsiť túto hranicu - cieľ projektu - dosiahnuť spoločne v tíme a taktiež sám za seba, keďže každý člen tímu je rovnako dôležitý ako ten druhý a pochybenie jedného by znamenalo neúspešné dokončenie celého projektu. (Známe príslovie, ktoré som chcel mať uverejnené na svojom blogu: "Whole is more than the sum of its parts"). A najmä ešte keď sa môžu kľudne vyskytnúť aj situácie, keď možno aj viete čo máte robiť, ale ako to urobiť, to je otázka... a tieto situácie sa v projektoch kľudne môžu vyskytnúť
  6. Práca na projekte s viacerými ľuďmi - teda tímová spolupráca. Je veľmi dôležité sa tomu naučiť, keďže moja domáca univerzita je koncipovaná skôr každý sám za seba (a s prácou v tíme som sa stretol len v jednom jedinom predmete). Navyše v tíme sú ľudia z rôznych oborov a s rôznym uhlom pohľadu na riešený problém, čo je len a len dobre, pretože sa opäť otvára priestor na diskusiu (ako ináč - v angličtine).
  7. Čo úzko súvisí s projektom je naučenie sa oficiálnych technologických postupov a zoznámenie sa s novými technológiami alebo spôsobmi riešenia danej problematiky, ktoré vám určite poskytne leader projektu alebo to teda budete diskutovať.
  8. Páčia sa mi sociálne a kultúrne podujatia :-), o ktorých ako som sa zmienil sú súčasťou EPS a hlavne celková koncepcia predmetu, že aj vďaka nim ide aj keď ide o veľmi vážnu vec (čo dokazuje už len fakt 30 ECTS kreditov), tak pracovná atmosféru je vynikajúca a dosť osobná.
Naopak pokúsim za zhrnúť aj to, čo mi EPS zoberie. Priznám sa, musel som tvrdo nad tým premýšľať a prišiel som len na zápory, ktoré sú pre mne len sekundárne a neovplyvňujú ma priamo. Môže mať s tým problém však iný Erasmus študent, preto ich uvádzam.
  1. Jeden rok štúdia naviac. Ale nie je to zapríčinené len EPS, pretože aj keď by som neparticipoval na EPS, tak bys som v rámci Erasmus štúdia musel obetovať jeden rok, keďže na UPV nie je dostatočná ponuka predmetov v angličtine, ktoré by mi mohli byť uznané na domovskej univerzite. Pre mnohých to však bude rovnaká situácia.
  2. Niektoré predmety, ktoré som si radšej nechcel zapísať, pretože som sa obával, že by som to nemusel stíhať z časového hľadiska. Ale opäť to nie je až taká veľká strata, pretože striktne sa snažím držať študijného plánu svojej domácej univerzity a aj keby som nevstúpil do EPS, tak by tieto predmety boli len naviac v mojom študijnom pláne. Uvádzam to tu len z toho pohľadu, že ak vstúpite do EPS, budete mať menej času robiť predmety a tak si ich budete musieť zapísať buď menej predmetov alebo žiadne.
Nechcem však ísť s týmto veľmi do detailov, skrátka nie je to strata ktorá by mohla byť považovaná za kľúčovú. Ak by mi však záležalo na tom, či mi budú uznané všetky predmety za jeden rok počas štúdia Erasmus na mojej domácej univerzite (a tak by som nemusel stratiť rok), tak potom by som si určite lepšie premyslel vstup do EPS. Je to však každého rozhodnutie. Ja som toto rozhodnutie urobil, pretože sa mi priam ponúklo ako lepšia alternatíva k študovaniu o rok naviac a samozrejme, že som tento rok som ochotný obetovať.


Záver
Osobne si myslím, že som neurobil chybu, keď som sa na EPS dal. Aj keď som sa o tom dozvedel náhodou a trvalo mi teda veru dlho, kým som sa dokázal správne rozhodnúť. Je to však skvelá a myslím že jedineční príležitosť pre každého Erasmus študenta. Koniec koncov nemusíte byť ani Erasmus študent, aby ste mohli na EPS participovať. V našej skupine je jeden Španiel, ktorého všetci berieme ako akéhosi mentora, pretože nás sprevádza a pomáha v novom prostredí a ktorý sa vydal participovať na EPS, pretože jednoducho chcel niečo také urobiť v poslednom roku svojho štúdia. V čase písania tohto článku sme asi v v 7. týždni EPS a zatiaľ môžem prehlásiť, že sa to oplatí. Naučil som sa rozhodne určité veci a naučím sa ešte viac. Je to vynikajúca skúsenosť.

Na záver by som ešte uviedol referencie na:
















pošli na vybrali.sme.sk

Add to Google

nedeľa 21. októbra 2007

Bowling at Liberty Lanes for lifeguards (organized by Douglas Aquatics)

Jedným krásnym spríjemnením v Amerike bola pre nás všetkých plavčíkov práve táto akcia, keď sme si išli zahrať kolky do miesta nazvaného Liberty Lanes. Všetko to bolo krásne zorganizované naším zamestnávateľom - Douglas Aquatics a vychutnali sme si takých vymožeností ako bola napríklad pizza zadarmo!

Práve som do svojich stránok integroval svoju novú galériu bežiacu na samostatnom servery. Časom bude možno aj doména. Ale zatiaľ si môžte fotky pozrieť vo fotogalérii integrovanej priamo v tejto stránke (je na to potreba mať nainštalovanú podporu technológie Flash vo vašom prehliadači)






Alebo taktiež si môžte celú moju galériu otvoriť v samostatnom novom okne kliknutím na tento odkaz. Je to oveľa pohodlnejšie!












pošli na vybrali.sme.sk

Add to Google

nedeľa 14. októbra 2007

Virtuálna prehliadka miest na Zemi - panoráma 360 stupňov

Nedávno som surfoval po nete a snažil sa nájsť vhodné nástroje na vytverenie panorám, aby som ich mohol integrovať do svojich stránok. Samozrejme našiel som nejaké programy, o ktorých sa tu určite zmienim ešte v budúcnosti.

Na teraz by som vám rád predstavil jednu stránku ktorá ma oslovila viac ako ktorákoľvek iná stránka. Keďže sa jedná o fotografiu a navyše o panoramatickú fotografiu, tak bol som z toho úplne nadšený. Stránka arounder.com predstavuje virtuálnu prehliadku mnoho populárnych miest (väčšinou hlavných miest štátov), ktoré existujú na svete, ba dokonca obsahuje panoramatické fotografie aj z mesiaca. Všetky fotografie daného mesta, ktoré sa nachádzajú na stránke, sú prehľadne zobrazené na google maps a po kliknutí na miesto, ktoré si chcete prezrieť sa otvorí 350 stupňová panoráma v režimoch: QuickTime Full Screen, QuickTime Medium alebo Java, či už v high rozlíšení alebo low rozlíšení. Preto ani používatelia s pomalým pripojením nebudú mať problémy načítať si panorámu. Je to sympatický švajčiarsky projekt a určite budem túto stránku využívať napríklad predtým ako sa pôjdem do daného mesta pozrieť.




Ďalšie podobné projekty:
www.fullscreenqtvr.com - stránka zastrešuje viaceré stránky, ktoré sa zaoberajú publikovaním 360 stupňových panorám. Z jej prostredia sa dozviete aké nové panorámy boli posledný krát publikované na rôznych ostatných stránkach a samozrejme, že si ich môžete aj hneď prezrieť. Môžete to brať aj akýsi katalóg panorám.

vrm.vrway.com - Virtual Reality Magazine je ako autori tejto stránky hovoria interaktívna publikácia zameraná na rôzne medzinárodné udalosti po celom svete a samozrejme, že zachytávajúca tieto udalosti v panorámach. Všetky publikované články teda integrujú prvky QuickTime VR Technology ako napríklad QTVR objekty, kubické VRs a video ako VRSCOPE.

www.panoramas.dk - na tejto stránke je možné prihlásiť stránku, kde sa nachádzajú panorámy. V dobe písania tohto príspevku nemalo Slovensko prihlásenú žiadnu stránku. Je to stránka, ktorá má 650 000 návštevníkov za mesiac Január 2007, čo nie je zanedbateľné.




Stránky umožňujúce pridať panorámy od verejných užívateľov:
geoimages.berkeley.edu/worldwidepanorama - Stránka projektu World Wide Panorama sa dá charakterizovať aj ako panoramatické obrázky pre celý svet. Tento projekt bol založený profesorom G. Donald Bain, Riditeľom Geography Computing facility na University of California v Berkeley. Cieľom tohto projektu je poskytnúť svetu obrázky (panorámy), ktoré by sa dali využiť napríklad pri výučbe geografie či zemepisu. A teda tieto obrázky môže uploodovať na stránku aj bežný užívateľ. Okrem toho stránka informuje o rôznych udalostiach, na ktorých participujú popredný svetový fotografi panorám a môžte sa k nim pridať aj vy.

www.clevr.com - je stránka pracujúca na princípe youtube s jediným rozdielom - neide o videá ale o panorámy. Sympatickým spôsobom sa snaží nalákať čo najviac užívateľov a po prihlásení im umožniť zošívať (stitching) a následne uverejniť svoje panorámy priamo na ich web. Ak však používate iný software na zošívanie svojich panorám, môžete svoje panorámy priamo nahrať (uploadovať) na stránky CleVR bez toho aby ich bolo treba zošívať v online aplikácii stránky CleVR. Ďalšou vymoženosťou je to, že používajú vlastný prehliadač panorám vyvinutý vo Flashi, ktorý potom môžte jednoduchým spôsobom integrovať do svojich stránok už aj s načítanou panorámou v ňom. Funguje to na princípe vloženia časti kódu, ktorý zabezpečí vykreslenie CleVR prehliadača a v ňom vašej panorámy. Ak váš prehliadač podporuje Flash, výsledok môžete vidieť tuto:







Vložený kód vyzerá takto:















pošli na vybrali.sme.sk

Add to Google

Výlet do Washington DC za pamiatkami

Tak a konečne sme si urobili výlet do hlavného mesta spojených štátov - Washingtonu DC. Vyzbrojený ako dokonalý turisti - teda mnoho foťákov, batôštek s desiatou a pitnou vodou a odhodlanie uvidieť čo možno najviac pamiatok - tak sme pripravený a môžeme vyraziť.



Dôležitá vec je naplánovať si výlet. Keďže parkovanie vo Washingotne je cez deň dosť drahé a zároveň obtiažne, tak sme naše auto nechali pri najbližšej možnej metro stanici od nášho apartmánu - Fraconia - Springfield a po Washingtone sa pohybovali len metrom a peši. Tak sa dajú ušetriť nejaké peniaze za benzín aj parkovanie a človek sa nebojí o svoje auto, pretože je bezpečne zaparkované v stráženom parkhouse. Naša cesta autom preto vyzerala len asi takto:



Zväčšiť mapu


Do tohto príspevku som si pripravil aj panorámu. Je to panoráma z National World War 2 Memorial.




A teraz už len fotky s komentármi:


Hm, študovanie úplne neznámej cesty v úplne novom meste je niekedy celkom prospešné, hlavne že vieme, kde chceme ísť - no predsa do Washingtonu :-)






Čo bolo celkom zaujímavé, je že v okrajových častiach Washingtonu bolo Metro vlastne vlakom - teda jazdilo po povrchu a nie pod zemou. Videli sme tak Reganovo letisko.






Jednou so zastávok bol tento Air Force Memorial - pre američanov: hold letectvu a inžinierstvu!






A nemal by som to hovoriť, ale ako som neskôr zistil, tak fotenie v metre je úplne zakázané. Preto považujme tento snímok za unikátny.






...konečne svetlo!






A sme v centre! Potom čo sme vystúpili z metra, nás obvial nesmierne horúci vzduch (pre domácich zrejme normálnej teploty) a okolo nás to bolo ako v hociktorom inom centre rušného mesta. Veľa budov, mnoho aút, ešte viacej ľudí, preplnené ulice a neskutočný "pracovný" hluk.






...no a teraz kde? Ale veď aspoň vieme kde sme! Heh..






..nachádzali sme sa teda niekde v blízkosti "The George Washington University"






...ona nie je s nami. To je domorodkyňa :-)






To som si predsa nemohol nechat újsť.






A tento byznysman má naozaj jedinečný štýl.






Arlington Memorial Bridge Statue






v pozadí je Arlington Memorial Bridge






Mne sa to páči!













tieto Arlington Memorial Bridge Statues sa nazývaú aj akousi bránou do Wahingtonu (Gateway to Washinton)






Na moje prekvapenie, táto cesta nebola až taká vyťažená






Kontrast...






Konečne sme dorazili k Memoriálu A. Lincolna (Lincoln Memorial) ...je skrytý v budove.






..turistov tam bolo naozaj mnoho.













...mnoho!






16. prezident Spojených štátov Abraham Lincoln so svojím typickým kamenným výrazom.




















..nechcelo sa mi to čítať, preto som to radšej odfotil :-)






...a stále tam sedí...hm, prečo asi...?






Už viem prečo! Takýto nádherný pohľad sa Lincolnovi ponúka z jeho stoličky. V diaľke vidno Washington monument, kam sme smerovali (a potom ešte mnoho turistov:)






...ak si dobre spomínam, v tom jazierku bežal kedysi Forest Gump :-)






...cesta k Washington monumentu






...len si takto sedieť a spraviť si piknik, no niečo úžasné.






...nie len že nehorázne veľa turistov, ale asi rovnaký počet kačiek, ktoré sa ich vôbec nebáli. A to bol pracovný deň a toľko ich tam pobehovalo (teda tých turistov)






Pohľad na Lincoln Memorial z diaľky






National World War II Memorial













..je postavený všetkým Američanom, ktorý slúžli v armáde US a bojovali na frontoch počas druhej svetovej vojny






...ďalšia kačka!






Aha ho!













...tiahnu






...žeby to bol spôsob ochladzovania sa? Neviem, nehovorila po anglicky :-)






..spokojne sa pasú






..aj naďalej






...boli proste všade






...ale táto bola najkrajšia






...a táto zase najčistotnejšia






No konečne fotka bez kačky :-)













Okolo fontány je 50 vencov - každý pre jeden štát.



























Áno áno, bol som tam aj ja!






...žeby sa tomu fotografovi opäť nechcelo čítať? Hm...






...trochu som to odsekol, ale inač sa nedalo...fakt sorry.. :-)






Washington monument - taký kameň :-)






Smithsonson Institute













Keďže sme mali trošku času, tak sme zamierili do National Museum. Pekné bolo, že vstup bol zadarmo.

























































































































































Budova múzea zvonku.






Odýchnutá ulička :-)






Archív






Zajac?






...možno :-)






...práve sa chytá na nich skočiť! Hop!






National Gallery of Art



























...čakanie na zelenú






Kancelária v prírode betónovej džungle alebo naozaj zúfalý človek bez práce? Nie, nie, to je Roman.



























Pohľad na Washington monument z pozície Capitol building.













A je to tu! Poslená zastávka našej cesty - Capitol building.






..všetci poctivo fotíme.






A tak som sa cvakol aj ja.













DC Ducks :-) ..a zase tie kačky!






Hrdinovia






Niet nad samospúšť.













Naša celá posádka.
















































...je tam Roman






..som tam ja.






A mali aj peknú fontánku.






A samorejme nechýala bezpečnostná zložka.













Ach konečne! Bola to pekná prechádzka ktorá trvala takmer celý deň.